Odkrywanie przeszłości geologicznej Karpat: nowe spojrzenie na pochodzenie detrytycznych cyrkonów

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z nowym artykułem autorstwa prof. dr hab. Jerzego Nawrockiego (Katedra Geologii, Gleboznawstwa i Geoinformacji UMCS), na temat cykliczności i pochodzenia detrytycznych cyrkonów w formacjach menilitowej i krośnieńskiej w Karpatach:

Nawrocki J., Pańczyk M., Malata T., Dziadzio P.S., Balicki L., Derkowski P., 2024. Insight into Oligocene–Early Miocene palaeogeography of the Carpathians in Poland: first cycle and recycled detrital zircon provenance in the Menilite and Krosno formations. Journal of the Geological Society, vol. 18, jgs2023-124, https://doi.org/10.1144/jgs2023-124

Wyniki badań, opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym, są owocem dogłębnych badań przeprowadzonych przez grupę wybitnych polskich geologów. Skupiając się na analizie izotopowej cyrkonów detrytycznych, autorzy zaproponowali nowatorskie spojrzenie na źródła tych minerałów w obrębie formacji menilitowej i krośnieńskiej, odgrywających kluczową rolę w zrozumieniu ewolucji tektonicznej i paleogeograficznej Zewnętrznych Karpat Zachodnich.

Artykuł dotyczy uszczegółowienia paleogeografii polskich Karpat zewnętrznych i ich otoczenia. Wieki izotopowe cyrkonów z osadów karpackich pozwoliły na wskazanie źródeł materiału detrytycznego i dróg jego transportu. Dla badanych warstw menilitowych i krośnieńskich źródła te okazały się w większości różne. Potwierdzono też tezę, że masyw tatrzański do wczesnego miocenu znajdował się pod przykryciem skał paleogenu, gdyż  nie dostarczał do Karpat zewnętrznych materiału detrytycznego.

Artykuł ten nie tylko poszerza naszą wiedzę na temat historii geologicznej Karpat, ale także przyczynia się do globalnego dyskursu na temat procesów orogenicznych i ich wpływu na kształtowanie się krajobrazu. Przez pryzmat szczegółowych badań nad pochodzeniem cyrkonów detrytycznych, czytelnik zostaje wprowadzony w złożony świat dawnych zdarzeń geologicznych, które ukształtowały dzisiejszy obraz Karpat.

Publikacja ta jest nie tylko skarbnicą wiedzy dla specjalistów z dziedziny geologii, ale także fascynującą lekturą dla każdego, kto interesuje się historią Ziemi i procesami, które ją kształtowały. Dzięki przystępnemu językowi i klarownej prezentacji skomplikowanych procesów geologicznych, artykuł ten stanowi doskonały punkt wyjścia dla tych, którzy pragną zgłębić tajemnice geologicznej przeszłości naszego kraju.

Według aktualnego Wykazu Czasopism MEiN artykuł opublikowany w Journal of the Geological Society to 140 punktów (IF 2.7).

Bezpośredni link do ww. publikacji

Wykaz publikacji pracowników INoZiŚ UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    11 kwietnia 2024